Dieta dla zdrowych oczu

Nie tak dawno mieliśmy okazję dowiedzieć się jak odpowiednie ćwiczenia – „joga oczu”, mogą pozytywnie wpłynąć na narząd wzroku. W dzisiejszych czasach problem ze wzrokiem dotyczy wielu, nawet bardzo młodych osób i dzieci. 
Nadmiar niebieskiego światła, smog, używki, zbyt krótka regeneracja podczas snu i nieodpowiednia dieta mogą być czynnikami spustowymi do występowania wielu chorób oczu.

W dzisiejszym wpisie poradzimy Wam jak odpowiednią dietą lub suplementacją można zadziałać profilaktycznie lub wspierająco dla zdrowia oczu. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze suplementy, dieta czy ćwiczenia nie zastąpią regularnych wizyt kontrolnych u lekarza okulisty!

LUTEINA I ZEAKSANTYNA

Największe ich stężenie obserwuje się w plamce żółtej oka. Niestety z wiekiem maleje ono i warto zadbać o uzupełnienie potencjalnych niedoborów. Ich działanie chroni przed uszkodzeniem tkanek oczu, które związane jest z ekspozycją na sztuczne oświetlenie, światło słoneczne (działają podobnie do filtrów UVA, UVB) i zanieczyszczenie powietrza. Suplementując luteinę i zeaksantynę możesz ograniczyć ryzyko utraty wzroku!
Związki te znajdziemy m.in w szpinaku, brokule, sałacie i czerwonej papryce.

ASTAKSANTYNA

Wykazuje działanie antyoksydacyjne znacznie silniejsze niż witamina E. Niektóre badania potwierdzają, że suplementacja tego związku korzystnie wpływa na ostrość widzenia jednocześnie zmniejszając odczuwanie zmęczenia oczu, ich bólu oraz suchości. Głównym źródłem astaksantyny są mikroalgi – to właśnie z nich pozyskuje się ten związek, który możemy znaleźć w suplementach.

LIKOPEN

Jest kolejną substancją wykazującą działanie antyoksydacyjne, która wspólnie z witaminami może wspierać zdrowie oczu i przeciwdziałać zwyrodnieniu plamki żółtej. Najwięcej likopenu znajdziemy w pomidorach, papryce, czerwonych gejpfrutach, a także w arbuzie.

ANTOCYJANY

Mogą wpływać na zmniejszenie suchości oczu, wpływać na poprawę ostrości widzenia, a także chronić przed rozwojem jaskry. 
Występują m.in w jagodach, borówkach, jeżynach, czarnych porzeczkach, a także w winogronach i truskawkach.

TAURYNA

Jest to aminokwas, którego duże stężenie obserwuje się w siatkówce oka. Chroni oczy przed czynnikami toksycznymi i może być pomocna w profilaktyce barwnikowego zwyrodnienia siatkówki oraz zaćmy. Taurynę znajdziemy m.in w mięsie z indyka, rybach, podrobach, owocach morza, fasoli, soczewicy czy ciecierzycy.

KWASY OMEGA-3

Mają działanie antyoksydacyjne udowodnione w badaniach. Niedobór omega-3 w diecie może doprowadzić do zwyrodnień plamki żółtej, a nawet całkowitej utraty wzroku. Z racji tego, iż kwasy omega-3 są bardzo podatne na utlenianie, ważne jest przyjmowanie ich jednocześnie z antyoksydacyjnymi witaminami (witaminy A,C oraz E) oraz z luteiną i zeaksantyną.
Źródłami kwasów omega-3 są tłuste ryby, tran, olej z kryla, olej lniany, zmielone nasiona chia i lnu.

CYNK

Występuje w bardzo dużym stężeniu w obrębie siatkówki oka. To m.in dzięki niemu, a także witaminie A, nasze oczy posiadają zdolność szybkiej adaptacji do ciemności. Cynk znajdziemy przede wszystkim w ostrygach, małżach, mięsie,orzechach, pestkach dyni i produktach z pełnego ziarna.

SELEN

Jest niezbędnym elementem do syntezy związków antyoksydacyjnych zwłaszcza dla oczu. Odgrywa dużą rolę w leczeniu zaćmy. Suplementacja selenu powinna odbywać się przy udziale cynku i miedzi. 
Selen znajdziemy głównie w owocach morza, rybach, brązowym ryżu, pestkach dyni, orzechach brazylijskich (najwięcej selenu zawierają orzechy pochodzące z terenów, których ziemię obfitują w ten pierwiastek – Wenezuela, Kolumbia)

MIŁORZĄB JAPOŃSKI (GINKO BILOBA)

Ma działanie usprawniające przepływ krwi w naczyniach włosowatych, hamuje agregację płytek krwi i przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów. 
Dzięki tym właściwościom, umożliwiającym prawidłowe dokrwienie oczu i dostarczenie niezbędnych składników odżywczych – może on znaleźć zastosowanie w profilaktyce jaskry oraz zwyrodnień plamki żółtej.

Autorzy:

Promotorzy zdrowego stylu życia:

Aleksandra Fortuna-Banasiak
Paweł Młynarski