Jak osteopatia wpływa na Twoje ciało?

Mózg

Mózg nieustannie otrzymuje od ciała informacje na temat tego, co z ciałem się dzieje. Im częściej wykonujemy ruchy, tym bardziej mózg „je czyta”, a to określa, w jaki sposób mózg postrzega ciało.

Sposób postrzegania ciała przez mózg również podlega ciągłym zmianom i częściowo opiera się na tym, w jaki sposób go używamy, lub jakich partii ciała nie używamy. Na przykład osoba niewidoma czytająca alfabet Braille’a ma większy obszar mózgu opowiadający za palec wskazujący, akrobata chodzący na linie skoncentruje większą aktywność mózgową w strefie odpowiadającej za ruch oraz koordynację pracy stóp.

Ból, uraz i dysfunkcja mogą również wpływać na sposób postrzegania ciała przez mózg, a tym samym wpływać na sposób, w jaki korzystamy z naszego ciała. Wiemy na podstawie szczegółowych badań dotyczących pracy mózgu, że układ nerwowy obwodowy czyli np. nerw kulszowy ulega zmianom kiedy jest uciśnięty, a wtedy ruch nogi zmienia się w wyniku adaptacji do bólu i zmian strukturalnym tkanek miękkich co wpływa na postrzeganie ciała przez mózg. Z biegiem czasu nasze normalne ruchy mogą zostać zniekształcone i doprowadzić do różnych kompensacji, co z kolei może utrwalić i przedłużyć problem.

Osteopaci wykorzystują swoją wiedzę o ciele ludzkim jako całości i wykorzystują techniki manualne do wpływania na strukturę organizmu, a zatem na sposób jego funkcjonowania. Jeśli uszkodzenia, ból i / lub dysfunkcja mogą zniekształcić sposób postrzegania ciała, wówczas łagodzenie bólu i przywrócenie funkcji może pomóc w poprawie widzenia mózgu naszego ciała i pozwolić mu na lepsze funkcjonowanie, co może następnie pozwolić na rozpoczęcie procesu odzyskiwania zdrowia długotrwale. Proces leczenia naszych pacjentów możemy usprawnić jedynie poprzez lepsze zrozumienie każdej skomplikowanej części ludzkiego ciała i jej związku z funkcją całości.

Mięśnie

Osteopatia to system diagnozy i leczenia, który działa na strukturę i funkcje organizmu. Utrzymanie dobrej funkcji mechanicznej jest niezbędne dla dobrego zdrowia. Problemy w obrębie ciała mogą zaburzać układ krwionośny lub nerwy w dowolnej części ciała i wpływać na każdy aspekt zdrowia, na każdy organ naszego ciała i wszystkie układy. Powrót do swobodnego ruchu tkanek w osteopatii jest swoistym priorytetem. Aby pomóc osteopatycznie wykorzystujemy w naszej pracy naukową wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii oraz szczegółowe zrozumienie procesów chorobowych oraz ich korelacji z wszystkimi tkankami i zachodzącymi w nich procesami.
W wyniku leczenia osteopatycznego układ mięśniowo-szkieletowy jest w stanie działać tak efektywnie, jak to tylko możliwe. To pozwala ciału mieć znacznie większą szansę przywrócenia się do normalnego zdrowia. Kluczowe zasady postępowania zakładają, że wszystkie części ciała funkcjonują razem w sposób zintegrowany. Jeśli jedna część ciała jest ograniczona, to reszta ciała musi się to tego zaadaptować i zrekompensować występujące deficyty, prowadząc ostatecznie do stanu zapalnego, bólu, sztywności, oraz innych objawów lub schorzeń. Gdy ciało jest wolne od ograniczeń ruchomości, leczenie osteopatyczne wspomaga organizm w minimalizowaniu bólu, zmniejszeniu stresu i większej mobilności, umożliwiając ciału zdrowienie i regeneracje.
Osteopaci oceniają stan układu mięśniowo-szkieletowego, szukając obszarów osłabienia, nierównowagi lub nadmiernego napięcia czy obciążenia. Wszelkie potencjalne „słabe strony” będą nam określać, jak dobrze funkcjonuje organizm i jaki to ma wpływ na ogólny stan zdrowia całego organizmu.

Pacjenci w każdym wieku mogą uzyskać korzyści, a nasze zabiegi są dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz są nie bolesne.

Kiedy ciało jest zrównoważone i wydajne, tak jak dobrze wyregulowany silnik, będzie działało z minimalnym zużyciem, pozostawiając nam więcej energii do życia.

Narządy wewnętrzne

Tajemnicą manipulacji trzewnej jest praktyka i doświadczenie terapeuty, który za pomocą rąk porusza i uwalnia powięziowe ograniczenia w jamie brzusznej i miednicy, aby zachęcić do normalnego ruchu i funkcjonowania narządy wewnętrzne. Większość ludzi zna ideę ograniczeń stawów i mięśni, które powodują ucisk, ból i ograniczony ruch w ciele, ale nie uwzględniają roli narządów. Często ma to miejsce, kiedy pacjenci udają się do fizjoterapeuty lub masażysty, aby leczyć ból, problemy przewlekłe lub niespecyficzne objawy. Niestety, niejednokrotnie owi terapeuci mogą po prostu leczyć zewnętrzną powłokę problemu, nie zdając sobie sprawy z tego, że bóle mogą być w tym przypadku rzutowane i dotyczyć zupełnie innego narządu niż narząd ruchu.
Twój tułów i miednica tworzą muskularną powięziową powłokę zewnętrzną, która chroni i zamyka wszystkie narządy wewnętrzne. Narządy wewnętrze nie są jednak luźno unoszące się w powietrzu; są one w większości wspierane przez tkankę zwaną powięzią, która tworzy otrzewną i opłucną. Wszystkie wyżej wymienione struktury łącza się ze sobą i przenikają, jednocześnie tworząc zamknięty system. Każdy narząd jest również owinięty we własną tkankę łączną (powięź) i skąpany w niewielkiej ilości płynu, tak aby mógł się ślizgać i poruszać wokół lub po sąsiednich organach. Czynniki wpływające na ciśnienie śródbrzuszne lub zdolność organów do przesuwania się i poruszania się w ich bliskim otoczeniu, wpływają na zdolność ciała do ruchu i jego prawidłowego funkcjonowania.

Ciąża, operacje brzuszne, infekcje, urazy i zachowania emocjonalne mogą mieć wpływ na ruchliwość narządów lub narządów wewnętrznych. Ciąża wiąże się z dużym rozciąganiem i reorganizacją większości, jak nie wszystkich narządów w brzuchu kobiety; dzieje się to stopniowo przez dziewięć miesięcy, a ciało zdumiewa nas, jak tworzy przestrzeń dla dziecka. Problemy mogą pojawić się częściej podczas porodu i po porodzie, gdy wszystko wymaga zmiany w stosunkowo krótkim czasie. Kiedy nastąpi nagła zmiana ciśnienia i wszystkie narządy zaczną zmieniać swoje umiejscowienie na ich właściwe funkcjonalnie miejsce w jamie brzusznej okaże się, jak poród wpłynął na zdrowie kobiety i jak wykonana operacja zmieniła jej możliwości adaptacyjne.
Osteopata przeszkolony w zakresie trzewnej manipulacji, za pomocą lekkiego i subtelnego dotyku może ocenić i leczyć wszelkie ograniczenia, aby pomóc przywrócić utraconą mobilność.

Ponieważ powięź trzewna jest zasadniczo jednym wielkim ciągłym kawałkiem tkanki łącznej, ograniczenia w jednym obszarze mogą objawiać się jako objawy w innych obszarach. Dobrą analogią jest noszenie stosunkowo ciasnej koszulki i przekręcanie kawałka w jednym rogu do węzła. Prawdopodobnie zobaczysz i poczujesz ciągnięcie od lewej dolnej części brzucha aż do prawego ramienia; to samo dzieje się w Tobie na wielu poziomach różnych łańcuchów biokinematycznych. Twoje ciało w pierwszej kolejności zacznie chronić obszar ograniczony (kompensować deficyty), co prowadzi do problemów z wyrównaniem i uruchomieniem wzorców ruchu. Problemy z dopasowaniem i nieergonomiczne wzorce ruchów prowadzą do bólu, napięcia i naprężeń w różnych strukturach i miejscach czasem nazywanych „słabym ogniwem układu”. Leczenie ich zwykle pomaga uzyskać ulgę. Jeśli jednak powraca, jest całkiem prawdopodobne, że przyczyną problemu może być ograniczenie trzewi albo problemy emocjonalne powstałe w skutek długotrwałego cierpienia lub trudności z ustaleniem przyczyny dolegliwości.

Ten emocjonalny aspekt był jedną z najciekawszych części nauki o trzewnej pracy. Parafrazując Osteopatę, dr Johna Upledger’a, nasze narządy odbijają się echem w naszych emocjach. Możesz mieć „uczucie żołądka” lub „motyle w żołądku”. W sytuacjach trudnych lub podczas intensywnej sytuacji mózg przenosi stres na swoje narządy wewnętrzne. Każda osoba ma swoje słabe ogniwo w danym narządzie, a to odnosi się do ich podstawowych cech osobowości.

Często widzimy ludzi, którzy wydają się mieć plecy okrągłe lub ramię nadmiernie do przodu, dzieje się tak często przed wielkim spotkaniem, podróżą lub czasem świątecznym. Nie mają pojęcia, co robią źle i dlaczego wracają 2-3 razy w roku z tym samym problemem do fizjoterapeuty. Stres ma potężny wpływ na Ciebie, a Twoje ciało funkcjonuje jako krzyżówka pomiędzy dobrym samopoczuciem fizycznym i psychicznym.

Manipulacje wisceralne to zdecydowanie nie jest odpowiedź na wszystkie trudne diagnostyczne problemy zdrowotne, ale mogą być brakującym elementem układanki dla wielu ludzi. Dlatego zachęcamy do uzupełnienia konwencjonalnej diagnostyki i leczenia, diagnostyką osteopatyczną u profesjonalnych osteopatów.

Autor

Iga Garbowska

Osteopata, pracownik naukowy, klinicysta, sportowiec.

Specjalizuje się w analizie objawów klinicznych narządu ruchu w odniesieniu do anatomii, fizjologii i biomechaniki ciała człowieka. Twórca Kliniki Osteopatii Igi Garbowskiej, iSmartUp oraz filozofii Think Care.

Moja klinika wyróżnia się wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną i unikalnym systemem nadzorowania efektów terapii przez systematyczne badanie pacjentów. Jako priorytet traktujemy również zmotywowanie pacjentów i sportowców do systematycznych ćwiczeń terapeutycznych, a także współpracę z ośrodkami medycznymi, w tym również zagranicznymi, spełniającymi nasze standardy opieki nad klientami.

Zespół, z którym pracuję dobierałam z najwyższą starannością i dbałością o jakość wykonywanych usług. Z dumą i pewnością, że to był dobry wybór przedstawiam poniżej osoby, z którymi spotkają się Państwo w Klinice Osteopatii Igi Garbowskiej.