Czym jest osteopatia

Medycyna osteopatyczna opiera się głównie na myśleniu diagnostycznym w kontekście zgłaszanego przez pacjenta problemu i terapii polegającej na precyzyjnych zabiegach manualnych – niebolesnych i bezpiecznych. Jest to rodzaj medycyny, który polega na wykorzystaniu rąk osteopaty do wykrycia prawdziwych przyczyn dolegliwości oraz opracowaniu specjalistycznego planu leczenia.

Główna zasada osteopatii mówi, że leczy się człowieka, a nie objawy dolegliwości, które widzimy na zdjęciach RTG lub MRI czy tylko ból, który ogranicza naszych pacjentów.

Problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetu osteopatii mają różnorodne przyczyny. Osteopata za pomocą rąk neutralizuje napotkane napięcia i poszukuje miejsc, które mogą powodować daną sztywność czy ograniczenie ruchomości tkanki. Terapia osteopatyczna jest najczęściej bezbolesna, a osteopata wykonując odpowiednie techniki bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz współistniejące choroby.

Podczas wizyty w gabinecie osteopaty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, wykonuje się testy kliniczne i analityczne, aby ustalić najbardziej odpowiedni dla pacjenta plan leczenia osteopatycznego, a także uzupełniającego treningu sportowego. Osteopata jest do tego odpowiednio przygotowany, gdyż posiada niezbędne wykształcenie. Może nim zostać jedynie lekarz lub fizjoterapeuta, który ukończył specjalistyczne kursy i szkolenia z zakresu medycyny osteopatycznej. Pełne podstawowe szkolenie osteopatyczne w Akademi Osteopatii obejmuje dodatkowe 5 lat nauki. Wykwalifikowany Osteopata posiada wiedzę z zakresu takich nauk jak anatomia, fizjologia, semiologia, neurologia, ortopedia, pediatria, dietetyka i wiele innych. Osteopata podczas wizyty w gabinecie przeprowadza specjalistyczne testy i jest w stanie skutecznie zakwalifikować pacjentów do terapii osteopatycznej lub poszerzenia diagnostyki w zakresie rożnych specjalności lekarskich, jeśli występuje taka potrzeba. W sposób holistyczny podchodzi do zrozumienia dysfunkcji ciała ludzkiego, które może dawać objawy rzutowane, których pierwotna przyczyna znajduje się w innym miejscu.

Autor

Iga Garbowska

Osteopata, pracownik naukowy, klinicysta, sportowiec.

Specjalizuje się w analizie objawów klinicznych narządu ruchu w odniesieniu do anatomii, fizjologii i biomechaniki ciała człowieka. Twórca Kliniki Osteopatii Igi Garbowskiej, iSmartUp oraz filozofii Think Care.

Moja klinika wyróżnia się wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną i unikalnym systemem nadzorowania efektów terapii przez systematyczne badanie pacjentów. Jako priorytet traktujemy również zmotywowanie pacjentów i sportowców do systematycznych ćwiczeń terapeutycznych, a także współpracę z ośrodkami medycznymi, w tym również zagranicznymi, spełniającymi nasze standardy opieki nad klientami.

Zespół, z którym pracuję dobierałam z najwyższą starannością i dbałością o jakość wykonywanych usług. Z dumą i pewnością, że to był dobry wybór przedstawiam poniżej osoby, z którymi spotkają się Państwo w Klinice Osteopatii Igi Garbowskiej.