Osteopatia i astma

Czym jest astma?

Astma jest powszechnym, chociaż czasami wyniszczającym nasze zdrowie zaburzeniem procesu wentylacji płuc, które może dotknąć ludzi w każdym wieku. Chorzy mogą doświadczać trudności w oddychaniu, któremu towarzyszy świszczący oddech i napięta, ograniczona klatka piersiowa. Inne objawy mogą obejmować kaszel, wymioty i drżenie.
Ludzie z astmą mają wrażliwe drogi oddechowe. Kiedy są narażeni na działanie alergenów, ich drogi oddechowe zwężają się, utrudniając im oddychanie.

Dwa główne czynniki powodujące, że drogi oddechowe stają się wąskie:

  • wewnętrzna wyściółka dróg oddechowych staje się opuchnięta (nazywa się to stanem zapalnym) i powstaje dodatkowy śluz
  • mięśnie wokół dróg oddechowych zaciskają się (nazywa się to skurczem oskrzeli).

Alergiczna a niealergiczna astma

Istnieje podział na dwa różne rodzaje astmy – alergiczne i niealergiczne.

W astmie alergicznej objawy są zwykle wynikiem wdychania lub konsumowania jakiejś substancji zewnętrznej, takiej jak pyłki, roztocza, pleśń, MSG (glutaminian monosodowy), pszenica lub produkty mleczne.

Astma niealergiczna może być wywoływana przez szereg różnych czynników, w tym zmęczenie, wysiłek fizyczny, niektóre leki, stres lub narażenie na środowiska, które są chłodne i wilgotne.

Jak może pomóc Osteopatia?

Osteopatia oferuje pomoc osobom cierpiącym na astmę, pracując nad wszystkimi aspektami mechanizmu oddychania, w tym żebrami, kręgosłupem, przeponą i innymi mięśniami oddechowymi.

Działa również na kontrolę nerwów klatki piersiowej, a także dopływ krwi i płynu do płuc i oskrzeli. Osteopatia może również odgrywać ważną rolę zapobiegawczą w opiece nad chorym na astmę.

Osteopaci rozpoznają, że funkcje ludzkiego ciała są z natury powiązane i mogą wpływać na siebie nawzajem. Mając to na uwadze, Osteopata delikatnie działa na strukturę ciała, aby usprawnić mechanizmy oddychania poprzez:

  • uwolnienie ograniczenia klatki piersiowej i żeber
  • rozluźnienie mięśni oddechowych
  • poprawę drenażu limfatycznego z płuc i dróg oddechowych
  • zwiększenie dopływ krwi do okolicy klatki piersiowej
  • inne obszary zarządzania obejmują opracowanie indywidualnego programu ćwiczeń – z naciskiem na ćwiczenia oddechowe oraz unikanie czynników obciążających.

Twój Osteopata udzieli także porad dotyczących diety, postawy, trybu życia i pierwszej pomocy podczas ataku astmy.
Ważny jest tutaj również wpływ terapii osteopatycznej na stan psychiczny pacjenta, którego zachowanie wskutek poprawy jakości oddychania, możemy długotrwałe uspokoić i zrównoważyć.

Czy osteopatia zastępuje konwencjonalne leczenie?

Nie! Osteopaci rozpoznają ważną rolę leków przeciwzapalnych i leków rozszerzających oskrzela w leczeniu astmy, szczególnie w przypadku ostrych ataków. Osteopaci współpracują z innymi pracownikami służby zdrowia, mając na celu zmniejszenie zależności pacjenta od leczenia.

Autor

Iga Garbowska

Osteopata, pracownik naukowy, klinicysta, sportowiec.

Specjalizuje się w analizie objawów klinicznych narządu ruchu w odniesieniu do anatomii, fizjologii i biomechaniki ciała człowieka. Twórca Kliniki Osteopatii Igi Garbowskiej, iSmartUp oraz filozofii Think Care.

Moja klinika wyróżnia się wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną i unikalnym systemem nadzorowania efektów terapii przez systematyczne badanie pacjentów. Jako priorytet traktujemy również zmotywowanie pacjentów i sportowców do systematycznych ćwiczeń terapeutycznych, a także współpracę z ośrodkami medycznymi, w tym również zagranicznymi, spełniającymi nasze standardy opieki nad klientami.

Zespół, z którym pracuję dobierałam z najwyższą starannością i dbałością o jakość wykonywanych usług. Z dumą i pewnością, że to był dobry wybór przedstawiam poniżej osoby, z którymi spotkają się Państwo w Klinice Osteopatii Igi Garbowskiej.