Osteopatia w ciąży

Gdzie pasuje osteopatia?

Filozofia osteopatii uczy, że struktura ciała i jego funkcje są ze sobą ściśle powiązane i współzależne. Ten charakterystyczny sposób myślenia odnosi się do leczenia prawie każdej szkody, stanu lub zmiany stanu zdrowia.

Ciąża nie jest wyjątkiem. Aby pomieścić rosnący płód, ciało przechodzi ogromne zmiany. Niektóre są wizualnie oczywiste. Inne są subtelniejsze, takie jak uwalnianie hormonów, które wpływają na anatomię, fizjologię i biologię większości układów.
Zabiegi osteopatyczne podczas ciąży nie różnią się od zabiegów osteopatycznych u innych osób, potrzebujących leczenia zawartego w koncepcji osteopatii.

Celem naszej terapii jest wspomaganie naturalnego procesu i przygotowanie kobiety do porodu poprzez wspomaganie i koordynowanie zmian w ciele kobiety podczas dostosowywania i dopasowywania go w poszczególnych fazach ciąży. Leczenie osteopatyczne pozwala to osiągnąć dzięki bezpiecznym i skutecznym technikom, jednocześnie upewniając się, że matce jest przez cały czas wygodnie i komfortowo.
Podczas porodu wiele czynników wpływa na prawidłowe ruchy dziecka przez tzw. kanał rodny tj. wiotkość więzadła, kontrola hormonalna, skurcze macicy, napięcie szyjki, grawitacja, ustawienie dziecka itd.

Miednica matki może być skręcona lub sztywna, co może zakłócać przyjście dziecka na Świat. Terapia osteopatyczna może pomóc wyrównać ciało tak, aby miednica i mechanika dolnej części pleców znajdowały się w najlepszej możliwej pozycji i przy jak najmniejszym napięciu lub ograniczeniu tkanek miękkich, a pośrednio stawów oraz całych łańcuchów kinematycznych. Leczenie osteopatyczne zmaksymalizuje zdolność całego organizmu do zmiany i pomoże matce oraz dziecku z minimalnym bólem i dyskomfortem wykonać zadanie jakim jest poród.

Czy bezpieczne jest leczenie osteopatyczne w czasie ciąży?

Osteopatia jest bezpieczna i delikatna dla matki i dziecka znajdującego się w jej łonie. Techniki stosowane podczas ciąży są starannie, indywidualnie dobierane w celu zminimalizowania niepokoju ciężarnej oraz oddziaływania na przyczynę jej dyskomfortu.

Techniki osteopatyczne: funkcjonalne, trzewne czy czaszkowe są subtelne, wolne, precyzyjne, a komfort matki jest zawsze brany pod uwagę i może być dostosowany do potrzeb każdej kobiety. Pacjentki w ciąży mogą powiedzieć terapeucie w jakich pozycjach czują się najwygodniej, jak mogą lub jak potrzebują ułożyć się podczas trwania terapii. Uwalnianie takich hormonów jak relaksyna i progesteron zmienia fizjologię organizmu, co może wyolbrzymiać anatomiczne stresy w ciele matki. Relaksyna, która zaczyna być uwalniana około 10 do 12 tygodnia ciąży, powoduje zwiotczenie więzadeł stawów krzyżowo-biodrowych i spojenia łonowego, aby umożliwić poszerzenie obręczy miednicy. Gdy miednica zaczyna pochylać się do przodu, zwiększa się lordoza lędźwiowa, co powoduje zwiększone napięcie na mięśnie prostowników tułowia i stawów krzyżowo-biodrowych, prowadząc do zwiększenia bólu w dolnej części pleców i miednicy, ale często prowokuje również napięciowe bóle głowy. Ponadto, gdy płód schodzi do poszerzonej miednicy, zwiększony nacisk na splot lędźwiowo-krzyżowy może wywoływać ból promieniujący, drętwienia i mrowienia w nogach.

Kobiety w ciąży doświadczają tak rozległych zmian fizjologicznych i strukturalnych podczas ciąży, iż mogą one mieć wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Poprzez połączenie wiscerosomatycznych technik w okolicy klatki piersiowej lub brzucha, można wpływać na zmiany hemodynamiczne ciała pacjentki, zmniejszać czas trwania porodu i unikać powikłań porodu.

„Ciąża to nie jest czas na odpoczynek, tylko czas aby przygotować się do porodu” – Agnieszka Maciąg

Przegląd dostępnej literatury naukowej na temat stosowania i skuteczności medycyny osteopatycznej w czasie ciąży:

 • Osteopatyczne leczenie leczy dysfunkcje somatyczne, zwiększając w ten sposób zakres ruchomości, poprawiając strukturę tkanki i zmniejszając ból (Hensel i wsp. 2015).
 • Osteopatyczne leczenie definiuje się jako „terapeutyczne zastosowanie ręcznie kierowanych sił przez osteopatę w celu poprawy funkcji fizjologicznej i / lub utrzymania homeostazy, która została zmieniona przez dysfunkcję ciała kobiety w ciąży” (Hensel i wsp. 2015).
 • Niemowlęta rodzą się z profilami biochemicznymi identycznymi z ich matkami. Oznacza to, że gdy kobieta w ciąży jest zestresowana lub niespokojna, w bólu lub depresji, wpływa to na rozwój dziecka (Field i wsp., 2003).
 • Macierzyńskie uczucie relaksu i dobrego samopoczucia uwalnia hormony, które korzystnie wpływają na emocjonalny rozwój dziecka (Field i wsp., 2003).
 • Zahamowanie wygórowanego napięcia w okolicy stawów kręgosłupa lędźwiowego spowodowało poszerzenie naczyń krwionośnych i wtórnie znormalizowało napięcie w obrębie szyjki macicy (Luisa Burns, DO i wsp. 1907).
 • Mechanizm, dzięki któremu neurony zmysłowe przekazują impuls do rdzenia kręgowego połączone są z nerwami ruchowymi mięśni przykręgosłupowych (Irvin Korr PhD i wsp., 1948).

Praktyka kliniczna

W naszej standardowej praktyce klinicznej używamy różnych delikatnych technik, aby poprawić mobilność, złagodzić stres (tj. nadmierne napięcie) w mięśniach, ścięgnach i więzadłach, dając ciału więcej przestrzeni do przystosowania się w trakcie ciąży oraz do czynności podczas porodu.

Wszyscy nasi Osteopaci mają doświadczenie w leczeniu następujących dysfunkcji:

 • Ból dolnej części pleców
 • Rwa kulszowa (ból w nogach)
 • Ból krzyża
 • Ograniczenie ruchomości w miednicy i ból spojenia łonowego
 • Ból żeber
 • Ból pleców i ból między łopatkami
 • Ból kręgosłupa szyjnego
 • Bóle głowy
 • Ból lub mrowienie dłoni

W jaki sposób opieka osteopatyczna może pomóc jeszcze kobietom w ciąży?

Leczenie osteopatyczne w ciąży ma również na celu poprawę równowagi, postawy ciała, dynamiki płynów, likwidację obrzęków oraz osiągnięcie komforty psychosomatycznego.

Pamiętaj.

Wcześniejsze urazy mogą ograniczać zdolność twojego organizmu do przystosowania się, co predysponuje Cię do bólu podczas ciąży. Podczas leczenia często konieczne jest uwolnienie w obrębie zmian przeciążeniowych i napięcia od urazów, które najczęściej postrzegamy jako przyczyna pierwotna bólu czy dyskomfortu. Pozwoli to nie tylko złagodzić objawy związane z zgłaszaną skargą, ale także zmniejszy prawdopodobieństwo nawrotu, dając ciału więcej przestrzeni do adaptacji przez resztę ciąży.

Doskonale rozumiemy anatomię i biomechanikę ciągle zmieniającego się ciała w ciąży. Ta wiedza i jej dobre zrozumienie pozwala nam współczuć i bezpiecznie prowadzić osoby ciężarne.

Autor

Iga Garbowska

Osteopata, pracownik naukowy, klinicysta, sportowiec.

Specjalizuje się w analizie objawów klinicznych narządu ruchu w odniesieniu do anatomii, fizjologii i biomechaniki ciała człowieka. Twórca Kliniki Osteopatii Igi Garbowskiej, iSmartUp oraz filozofii Think Care.

Moja klinika wyróżnia się wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną i unikalnym systemem nadzorowania efektów terapii przez systematyczne badanie pacjentów. Jako priorytet traktujemy również zmotywowanie pacjentów i sportowców do systematycznych ćwiczeń terapeutycznych, a także współpracę z ośrodkami medycznymi, w tym również zagranicznymi, spełniającymi nasze standardy opieki nad klientami.

Zespół, z którym pracuję dobierałam z najwyższą starannością i dbałością o jakość wykonywanych usług. Z dumą i pewnością, że to był dobry wybór przedstawiam poniżej osoby, z którymi spotkają się Państwo w Klinice Osteopatii Igi Garbowskiej.