Osteopatia w sporcie – piłka nożna – inspiracja nadchodzącymi Mistrzostwami Świata Rosja 2018 oraz kontuzją i procesem leczenia Kamila Glika

Czy jesteś oddanym graczem i zawsze grasz na 100%? Doskonale!
W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób można wykorzystać osteopatię, aby poprawić swoje umiejętności motoryczne, przeciwdziałając kontuzjom.
Piłka nożna jest bezpiecznym sportem, kształtującym w imponującym zakresie główne cechy motoryczne człowieka, do których należą: siła, wytrzymałość, szybkość i zwinność.

Jak w każdym sporcie, szczególnie zawodowym istnieje ryzyko urazów. Należą do nich drobne stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia oraz zerwania mięśni, ścięgien i więzadeł. Złamania są znacznie mniej powszechne, ale są bardziej poważne. Obrażenia te są spowodowane zatrzymywaniem gry, przyspieszonymi lub gwałtownie spowolnionymi wielowymiarowymi obciążeniami ciała i nieprzewidywalnością tego, co mogą zrobić inni gracze. Oznacza to, że piłkarze są przewidywalnie narażeni na wszelkiego rodzaju urazy układu mięśniowo-szkieletowego, ze względu na fakt, iż piłka nożna jest sportem kontaktowym, wymagającym od zawodników również ogromnego zaangażowania intelektualnego, związanego z planowaną taktyką czy techniką gry.
Piłkarze, którzy nie mają odpowiedniej elastyczności tkanek miękkich, są bardziej narażeni na kontuzje. Wcześniej kontuzjowani gracze są bardziej narażeni na powtórne urazy. Dysbalans mięśniowy jest powszechnym zjawiskiem u sportowców, zarówno profesjonalistów jak i amatorów, prowadzących trening nastawiony na zwiększenie maksymalnej mocy mięśni. Biorąc pod uwagę maksymalną moc mięśni, która jest wypadkową szybkości napięcia mięśni do wygenerowanej siły, odpowiednia długość taśm anatomicznych, tworzących cały łańcuch biokinematyczny jest podstawą ochrony zawodnika przed możliwością wystąpienia uszkodzenia strukturalnego.

Powtarzające się lub długotrwałe obrażenia są częstymi problemami, szczególnie pod koniec długiego i wyczerpującego sezonu. Urazy te są wynikiem ciągłego przeciążania ciała, co powoduje niezdolność do odpowiedniej reakcji w odpowiednim czasie oraz do wykonywania prawidłowych czynności biomechanicznych. Zewnętrzne lub traumatyczne obrażenia powstają w wyniku nagłej siły lub uderzenia i mogą mieć dramatyczne skutki. Ruchy skrętne oraz boczne (tzw. side’y), bardzo szybko przyczyniają się do zwiększenia problematyki tych obrażeń.

Gdzie w procesie leczenia piłkarza znajduje się osteopatia?

Osteopatia obejmuje kombinację prewencyjnej analizy biomechanicznej i precyzyjnej terapii dla piłkarzy. Dzięki specjalnym protokołom diagnostycznym i leczeniu poprawia rehabilitację typowych urazów piłkarskich i pomaga zapobiegać małym dyskomfortom w przekształcaniu się w poważne obrażenia. Głównym celem jest przywrócenie zdolności do działania w polu gry. Poprawiając strukturę mięśniowo-szkieletową organizmu gracza, osteopatia może poprawić wydajność i utrzymać funkcjonowanie ciała gracza na optymalnym poziomie. Dysfunkcje strukturalne w piłce nożnej wynikają z powtarzających się kompensacji oraz adaptacji ciała do nowego stanu funkcjonalnego, który zależy od poziomu wytrenowania lub doznanego urazu. Zaburzenia ruchomości u zawodników na mistrzowskim poziomie wytrenowania mogą objawiać się tylko w subtelnych zmianach jakości ruchu, możliwych do stwierdzenia podczas palpacji odpowiednich struktur.
Ocena osteopatyczna przed rozpoczęciem gry piłkarza po urazie pozwoli zidentyfikować potencjalne problemy przed ich pojawieniem się, minimalizując możliwość wystąpienia powikłań. Można to osiągnąć poprzez terapię osteopatyczną oraz zdefiniowanie przyczyny pierwotnej dysfunkcji (powstałych urazów lub złych nawyków ruchowych).
Złe nawyki ruchowe lub niemożność osiągnięcia zmiany w technice gry to zazwyczaj wczesne znaki ostrzegawcze, mogące pomóc w zapobieganiu naprężeniom w ciele zawodnika, skutkującym kontuzjom lub wypadkom.

Brak ulgi w rozciągnięciu napiętych mięśni po aktywności, albo nawracające napięcia w mięśniach, zmniejszają zdolność w obrębie pobocznych cech motorycznych, takich jak skoczność, zręczność czy gibkość. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na współzależność pracy układu nerwowego oraz narządu ruchu. Układ nerwowy pełni rolę nadzorującą, dlatego jego hamowanie w sytuacji przestymulowania lub pobudzanie w kontekście obniżonego poziomu czucia będą podstawą kształtowania cech motorycznych na najwyższym poziomie. Zdolność przemieszczania całego ciała lub części ciała szybko w czasie wymaga od zawodnika wykonania szybkich skurczów mięśniowych (odpowiedniej reakcji układu nerwowego). Wyróżniamy reakcje na nagłe i niespodziewane bodźce oraz cykliczne ruchy całego łańcucha biokinematycznego. Sytuacja najbardziej wymagająca dla układu nerwowego następuje wtedy, kiedy podczas szybkiego biegu (dodatkowo pod presją osiągnięcia wyniku) następuje nagłe dodatkowe zadanie ruchowe o niespodziewanej sile, kierunku i czasie.

Spodziewane rezultaty procesu leczenia osteopatycznego to normalizacja i równowaga w układzie mięśniowo – powięziowym, wspomagana przez zdefiniowanie i wyróżnienie dysfunkcji pierwotnej oraz objawów kompensacji posturalnych, a także kompensacji w narządzie ruchu u zawodnika. Osteopatia oraz odpowiedni trening funkcjonalny, uwzględniający adekwatną do potrzeb sportowca stymulację układu nerwowego, pozwoli organizmowi absorbować nagłe zmiany kierunku i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Aby zapobiec przejściu urazu ze stanu ostrego w przewlekły, należy zadbać o zintegrowanie wszystkich układów odpowiedzialnych za ruch oraz jego jakość.

Jeśli jesteś odpowiedzialnym sportowcem oraz kochającym piłkę nożną zawodnikiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doświadczyłeś frustrującej przerwy w grze z powodu jednego lub wielu urazów. Osteopatia jest ważnym uzupełnieniem całego procesu Twojego leczenia. Osteopata poinformuje Cię, dlaczego te urazy zaistniały lub nawracają. Wielu z nich można zapobiec, albo szybko zminimalizować ich skutki.

Trzymamy kciuki za Reprezentację Polski na Mistrzostwach Świata w Rosji 2018.

Autor

Iga Garbowska

Osteopata, pracownik naukowy, klinicysta, sportowiec.

Specjalizuje się w analizie objawów klinicznych narządu ruchu w odniesieniu do anatomii, fizjologii i biomechaniki ciała człowieka. Twórca Kliniki Osteopatii Igi Garbowskiej, iSmartUp oraz filozofii Think Care.

Moja klinika wyróżnia się wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną i unikalnym systemem nadzorowania efektów terapii przez systematyczne badanie pacjentów. Jako priorytet traktujemy również zmotywowanie pacjentów i sportowców do systematycznych ćwiczeń terapeutycznych, a także współpracę z ośrodkami medycznymi, w tym również zagranicznymi, spełniającymi nasze standardy opieki nad klientami.

Zespół, z którym pracuję dobierałam z najwyższą starannością i dbałością o jakość wykonywanych usług. Z dumą i pewnością, że to był dobry wybór przedstawiam poniżej osoby, z którymi spotkają się Państwo w Klinice Osteopatii Igi Garbowskiej.