Pizza – zdrowa czy niezdrowa?

Jutro (9 lutego) obchodzimy światowy dzień pizzy! Jeść czy nie jeść?

Dla nas jest to dobra okazja, by pokrótce przeanalizować argumenty za i przeciw z dietetycznego punktu widzenia.

DLACZEGO NIE?

  • bardzo łatwo możemy dostarczyć sporą dawkę kalorii, ale oczywiście zależy to także od spożytej ilości oraz dodatków (np. ser, boczek, majonez, sos itp)
  • osoby z zaburzoną gospodarką węglowodanową (insulinooporność, cukrzyca, otyłość) po takim posiłku mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z wahaniami poziomu cukru, a w związku z tym nawet jeden tak obfity posiłek może skutkować dodatkowymi kilogramami na wadze!
  • osoby cierpiące na celiakię nie mogą spożyć tradycyjnej pizzy, a jedynie taką, której ciasto jest wypieczone z mieszanek mąk bezglutenowych; coraz więcej pizzeri oferuje bezglutenowe pizze
  • osoby mające problemy z ciśnieniem powinny szczególną uwagę zwrócić na dodatki, gdyż bardzo często jedna pizza może pokryć całodzienne zapotrzebowanie na sód; do najbardziej słonych dodatków zaliczymy wędzone ryby, wędliny, wszelkiego rodzaju sery, a także konserwowe warzywa
  • wszelkie dania wieloskładnikowe mogą skrywać w sobie potencjalne alergeny i w przypadku pizzy mogą to być przede wszystkim gluten i drożdże, ale na uwadze należy mieć także produkty mleczne (ser), grzyby, owoce morza i inne.

DLACZEGO TAK?

  • pizza pizzy nierówna 🙂 – możemy wybrać pizzę z dobrej włoskiej pizzeri na świeżo przygotowanym cienkim cieście, obfitującą w naturalne dodatki i dużą ilość świeżych warzyw zamiast takiej na grubym cieście pełnej tłustych słonych dodatków lub tej mrożonej (przechowywanej miesiącami)
  • jeśli na co dzień odżywiamy się zdrowo, a nasza dieta pozbawiona jest żywności przetworzonej i substancji antyodżywczych, to wyjście na pizzę raz w miesiącu na pewno nam nie zaszkodzi

Według nas umiejętne wprowadzanie posiłków typu “cheat meal” (np. “PIZZA” :-))ma swoje pozytywne strony: może dawać poczucie swobody i zadowolenia zwłaszcza w kontekście życia towarzyskiego. Jeśli zdarza się to raz na jakiś czas, nie zaszkodzi to naszemu zdrowiu i wadze, a wręcz przeciwnie – przyniesie satysfakcję i podniesie poziom endorfin. Zatem świętujmy DZIEŃ PIZZY!

Autorzy:

Promotorzy zdrowego stylu życia:

Aleksandra Fortuna-Banasiak
Paweł Młynarski