Taśma Powierzchowna Tylna Kończyny Górnej

Przedstawiamy ostatnią z taśm kończyn górnych, jest nią Taśma Powierzchowna Tylna Kończyny Górnej.

Przebieg taśmy anatomicznej jest następujący:

 • Guzowatość potyliczna, mięsień czworoboczny grzbietu,
 • grzebień łopatki, wyrostek barkowy, obojczyk,
 • mięsień naramienny,
 • guzowatość naramienna kości ramiennej,
 • przegroda boczna międzymięśniowa,
 • grupa mięśni prostowników przedramienia i grzbietowa powierzchnia palców dłoni.

Powyższa taśma anatomiczna ma ogromny wpływ na ruchomość obręczy barkowej jak i kości ramiennej, wpływ na to ma mięsień czworoboczny grzbietu oraz mięsień naramienny. Zaburzeń ruchu łopatki będzie powodem zmian w obrębie taśmy. Duży mięsień, jakim jest mięsień czworoboczny grzbiety „zarządza” ruchami łopatki w trzech głównych kierunkach: ściąga ją przyśrodkowo (w stronę kręgosłupa) i doogonowo (w dół), przyśrodkowo i przyśrodkowo i dogłowowo (w górę). Dokładna analiza pracy łopatki wskaże miejsce które trzeba rozluźnić, bądź wzmocnić.

Kolejnym dużym mięśniem jest mięsień naramienny, jego trzy aktony poruszają kością ramienną w różnych kierunkach. Jednak jest on głównym mięśniem odwodzącym, pamiętajmy jednak że bez swoich pomocników jakimi są mięśnie głębiej położone (np. mięsień nadgrzebieniowy) nie będzie tak skuteczny.

Przegroda międzymięśniowa łączy mięsień naramienny z prostownikami przedramienia, jej zadaniem jest również oddzielenie grupy mięśni zginających i prostujących ramię. W przypadku braku równowagi między tymi grupami mięśniowymi w tym miejscu napotkamy duże napięcie czy bolesność.

Następna i końcowa grupa mięśni Taśmy Powierzchownej Tylnej Kończyny Górnej to prostowniki przedramienia i powierzchnia palców dłoni. Odpowiadają za ruchy nadgarstka i palców.

Główne zaburzenia Taśmy Powierzchownej Tylnej Kończyny Górnej:

 • Dyskineza łopatki,
 • ograniczenie odwodzenia,
 • przeciążenia taśmy wynikające z postawy z klatką piersiową zapadniętą,
 • bolesność bocznej części stawu łokciowego,
 • ograniczenie ruchów nadgarstka
 • bóle barku oraz szyi.

Poniżej prezentujemy ćwiczenie rozciągające górną część mięśnia czworobocznego – jest on bardzo często przeciążanym mięśniem u osób pracujących w pozycji siedzącej oraz nieświadomie napinamy go w sytuacjach stresowych.

 1. Usiądź na krześle.
 2. Dłoń po ćwiczonej stronie umieść pod pośladkiem, drugą obejmij głowę i umieść przy uchu.
 3. Przyciągnij głowę w przeciwną stronę do momentu uczucia ciągnięcia po stronie przeciwnej.
 4. Utrzymaj pozycje przez 20-30 sekund, zwiększ zakres i powtórz 5 razy. Ćwiczenie wykonuj powoli, bez pochylania tułowia.

Autor

Mateusz Pitlok

Specjalista w zakresie leczenia stawu barkowego oraz dysfunkcji stawowych i kontuzji powstałych podczas sportów zimowych. Pełny ambicji, stale zwiększający swoje kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe.

Zafascynowany technikami terapii manualnej oraz kinezyterapią, pełen zapału zawsze dąży do wyznaczonych celów. Jest również profesjonalnym instruktorem sportów zimowych w tym Snowboardu.