Taśma powierzchowna tylna

W książce „Taśmy anatomiczne” Thomasa W. Myers’a taśmy anatomiczne zostały porównane do torów stworzonych z tkanki mięśniowo powięziowej lub łącznej. Struktury te muszą wykazać ciągłość tkanek powięziowych, jak tor pociągowy, oplatający całe nasze ciało.

Tylna taśma anatomiczna łączy i ochrania tylną powierzchnie ciała tworząc pewnego rodzaju zabezpieczenie rozciągające się od podeszwowej części stopy do szczytu głowy.

Tworzą ją:

 • Powięź podeszwowa i krótkie zginacze palców (podeszwy stóp)
 • ścięgno Achillesa i mięsień brzuchaty łydki (tył łydek)
 • Mięśnie kulszowo-goleniowe (tylna strona ud)
 • Więzadło krzyżowo-guzowe (okolica krzyżowa miednicy)
 • Powieź krzyżowo- lędźwiowa i mięsień prostownik grzbietu (od okolicy krzyżowej do dolnej części głowy)
 • Czepiec ścięgnisty oraz rozcięgno naczaszne (okolica głowy od karku po brwi)

 

Badania nad powięziami doprowadziły do odkrycia, że powięzi to tkanka plastyczna, która potrafi kurczyć się sama z siebie. Odpowiedzialne za ten proces są miofibroblasty, to właśnie one łączą komórki powięzi z komórkami mięśni gładkich. Znajdują się również w więzadłach, łękotkach i ścięgnach. Komórki te kurczą się w skutek napięć mechanicznych lub niektórych substancji chemicznych. Miofibroblasty znajdują się blisko naczyń włosowatych, dlatego zmiana pH w organizmie w skutek nadmiernego stresu czy złego odżywiania, powoduje zakwaszenie organizmu. Skutkiem tego jest usztywnienie aparatu powięziowego.

Poprzez włókna napięcie roznoszone jest po całym ciele. Przeciążenie może prowadzić do urazu, niekoniecznie w miejscu nadwyrężonym, często w miejscu najsłabszym.
Kiedy będziemy chcieli podrzeć kartkę papieru, nie zawsze rozerwie się w miejscu, w którym byśmy chcieli.

Długo utrzymująca się nieprawidłowa aktywność mięśni prowadzi do przykurczów w obrębie powięzi, zmiany te mogą być przenoszone do pozostałych części ciała. Siatka mięśniowo- kostno- powięziowa nie zawsze przenosi napięcie zgodnie z siłą grawitacji, jak uprzednio sądzono.

Podczas praktyki jogi działamy na wszystkie taśmy anatomiczne, adaptując ciało do zmian swojego kształtu w wyniku nowych wzorców ruchowych i oddechu. Kształtujemy prawidłową postawę ciała. Bardzo dobrym ćwiczeniem jest skłon w przód.

Jest to pozycja, która może przysporzyć wiele problemów, dlatego że taśma powierzchowna tylna jest najbardziej poprzukurczana. W codziennym życiu rzadko wykonujemy skłony w przód pamiętając o prawidłowej postawie ciała.
Jak poprawnie wykonać tą pozycję, aby pracować nad jej elastycznością i rozciąganiem?

 • Stań w pozycji góry
 • Rozstaw stopy na szerokość bioder
 • Palce stóp skieruj nieznaczenie do środka
 • Ułóż ręce na udach
 • Utrzymując wydłużony kręgosłup, zacznij skłaniać ciało w przód, łokcie kieruj w bok
 • Jeśli cało będzie już znacznie wychylone w przód, ułóż ręce na kostkach lub na podłożu.

Podczas zajęć jogi wykonujemy wiele ćwiczeń, które rozciągają tylną taśmę anatomiczną. Chcesz poznać ich więcej? Jeśli tak zapraszamy na zajęcia jogi. Zaopiekujemy się Tobą.

 

Bibliografia:
Grabara M., Szopa J., Asany jogi dla współczesnego człowieka. Katowice 2011

Myers T., Taśmy anatomiczne, Meridiany mięśniowo- powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem” 2014.

Ryc. Myers T., Taśmy anatomiczne, Meridiany mięśniowo- powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem” 2014, s. 8.

Fot. Monika Mraczek

 

Autor

Monika Boratyn

Instruktor Hatha jogi, z zamiłowania podróżniczka. Miła, serdeczna i zawsze uśmiechnięta. Wiedzę z zakresu zaburzeń i dysfunkcji stawowych, które skutecznie leczy ćwiczeniami rozciągającymi i różnorodnymi technikami relaksacyjnymi, rozszerzyła o wykształcenie techniczne z zakresu ortodoncji.

Prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe z jogi oraz trening estetyczno-funkcjonalny stawów żuchwowo-skroniowych.

Mateusz Pitlok

Specjalista w zakresie leczenia stawu barkowego oraz dysfunkcji stawowych i kontuzji powstałych podczas sportów zimowych. Pełny ambicji, stale zwiększający swoje kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe.

Zafascynowany technikami terapii manualnej oraz kinezyterapią, pełen zapału zawsze dąży do wyznaczonych celów. Jest również profesjonalnym instruktorem sportów zimowych w tym Snowboardu.