Taśmy funkcjonalne

Taśmy funkcjonalne w przeciwieństwie do pozostałych taśm, pełnią znikomą rolę w utrzymaniu pozycji stojącej. Są one angażowane w czynnościach ruchowych, zwłaszcza w sporcie. Główną ich funkcją jest zwiększenie siły napędowej dzięki wydłużeniu ramienia działającej siły w poprzek ciała.

Wyróżniamy trzy taśmy funkcjonalne:

  • Taśma funkcjonalna tylna: biegnie mięśniem najszerszym grzbietu i powięzią piersiowo-lędźwiową, gdzie się krzyżuje i przechodzi na przeciwny mięsień pośladkowy wielki i mięsień obszerny boczny.
  • Taśma funkcjonalna przednia: przebiega mięśniem piersiowym większym, pochewką mięśnia prostego brzucha i jego bocznym brzegiem do kości łonowej. Kończy się mięśniem przywodzicielem długim.
  • Ipsilateralna taśma funkcjonalna: mięsień najszerszy grzbietu, mięśnie skośne brzucha oraz mięsień krawiecki.

Zmiany posturalne będące wynikiem zaburzeń w obrębie taśm są rzadkie. Jeśli występują są wynikiem dominacji jednej z stron ciała, powoduje to zbliżenie barku do przeciwnego biodra.

Rola taśm jest następująca, weźmy na przykład rzut piłką:

  • w fazie zamachu taśma funkcjonalna tylna będzie skrócona, a taśma funkcjonalna przednia rozciągnięta i przygotowana do skurczu. Daje to dodatkową siłę napędową oraz stabilizuję ciało podczas tych ruchów.
  • po rzucie zmienią one swoją funkcję i taśma powierzchowna tylna będzie działała jak „hamulec” chroniąc przed urazem.
  • ipsilateralna taśma ma zadanie stabilizacyjne podczas uprawiania czynności sportowych np. gimnastyka.

Ćwiczenie aktywizujące taśmę funkcjonalną tylną: pozycja leżenia przodem, uniesienie kończyny górnej i kończyny dolnej po stronie przeciwnej. Ćwiczenie jest ważne zwłaszcza dla osób rzucających lub grających w tenisa, pozwoli odpowiednio angażować tą część taśmy i chronić przed urazem. Taśmę funkcjonalną przednią możemy aktywizować w podobny sposób w pozycji leżenia na plecach.

Bibliografia

  • Myers T., Taśmy anatomiczne, Meridiany mięśniowo- powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem” 2014.

Autor

Mateusz Pitlok

Specjalista w zakresie leczenia stawu barkowego oraz dysfunkcji stawowych i kontuzji powstałych podczas sportów zimowych. Pełny ambicji, stale zwiększający swoje kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe.

Zafascynowany technikami terapii manualnej oraz kinezyterapią, pełen zapału zawsze dąży do wyznaczonych celów. Jest również profesjonalnym instruktorem sportów zimowych w tym Snowboardu.