Witamina D

Dni za oknem są coraz bardziej szare, ponure i zimne, a wychodząc na zewnątrz narzucamy na siebie coraz więcej warstw ubrań.
To dobry moment, żeby przypomnieć o tym jak ważna dla naszego zdrowia jest witamina „słońca” – witamina D, której zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednich ilości, a jej zapasy z lata u większości z nas zostały już wyczerpane!

Dzienne indywidualne zapotrzebowanie na witaminę D, jesteśmy w stanie określić na podstawie wykonanego badania z krwi – 25(OH)D3. Naprawdę warto zbadać się i uzupełnić we właściwy sposób niedobory, unikając ryzyka przedawkowania lub spożywania zbyt małych dawek, które nie przyniosą korzyści terapeutycznych. Przy masywnych niedoborach, dawki witaminy D rzędu 1000-2000 j.m powszechnie stosowane, mogą okazać się nie wystarczające do zwiększenia jej poziomu w organizmie. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, prowadzimy inny tryb życia, mamy inną budowę ciała, inną dietę, stan zdrowia, czy geny – dlatego każdy może mieć inne zapotrzebowanie na witaminy czy minerały.

DLACZEGO SUPLEMENTACJA WITAMINY D JEST TAKA WAŻNA?

  • Nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej odpowiednich ilości z pożywienia, a najlepszym jej źródłem jest odpowiednia ekspozycja na promienie słoneczne (przebywając na odpowiedniej szerokości geograficznej, w odpowiedniej porze roku, z odsłoniętym w ok. 20% ciałem, bez filtrów przeciwsłonecznych i z odpowiednim poziomem cholesterolu w organizmie, który jest substratem do wytwarzania witaminy D)
  • Ma działanie immunomodulujące. Oznacza to, że kształtuje naszą odporność – nie tylko tę związaną z zachorowaniami sezonowymi (grypa czy choroby górnych dróg oddechowych), ale także tę, która odpowiada za występowanie chorób cywilizacyjnych (otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia), nowotworowych i autoimmunologicznych (np. choroba Hashimoto, cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane, RZS i inne…). Badania naukowe dowodzą, iż witamina D nie tylko pomaga uniknąć zachorowaniom na te poważne choroby, ale także ma znaczenie w utrzymywaniu ich w stanie remisji.
  • Odpowiedni poziom witaminy D utrzymuje w zdrowiu nasze kości po przez wpływ na równowagę wapnia i fosforu w organizmie. Ma to znaczenie w profilaktyce chorób takich jak: osteomalacja, osteoporoza, krzywica.
  • Niedobór witaminy D w znacznym stopniu zwiększa ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, zwiększa ryzyko wystąpienia depresji i problemów ze snem oraz obniżenia nastroju.
  • Niedobory witaminy D zwiększają ryzyko wystąpienia rozmaitych kontuzji w obrębie układu kostnego i mięśniowego (zwichnięcia, złamania czy naderwania mięśni) – zatem zbadajcie jej poziom i uzupełnijcie potencjalne niedobory zanim wybierzecie się na stok czy lodowisko! 🙂

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ SUPLEMENTUJĄC WITAMINĘ D3?

  • Zawsze należy przyjmować ją z posiłkiem zawierającym tłuszcz (jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczu).
  • Do jej prawidłowego wchłaniania ważny jest odpowiedni poziom witaminy A i magnezu!
  • Warto zadbać również o odpowiednią podaż witaminy K2, zwłaszcza osoby doświadczające problemów jelitowych lub stosujące antybiotykoterapię. Witamina K syntetyzowana jest w jelitach ze zdrowym mikrobiomem. Wszelkie zaburzenia funkcjonowania jelit, choroby jelit oraz antybiotykoterapia (i inne leki np. IPP, NLPZ) będą ograniczały lub uniemożliwiały naturalną zdolność bakterii jelitowych do produkcji witaminy K.

Po więcej szczegółów dotyczących witaminy D3 odsyłamy do naszego artykułu https://klinikaosteopatii.info/niezwykla-witamina-d/. Znajdują się w nim m.in szczegółowe informacje dotyczące jej dawkowania w zależności od stopnia deficytu (w oparciu o naukowe „Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013r” – autorstwa m.in prof. nadzw. dr hab. n. med. Pawła Płudowskiego)

Autorzy:

Promotorzy zdrowego stylu życia:

Aleksandra Fortuna-Banasiak
Paweł Młynarski